درختک با سرآبش زیبا است/ عکس

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، روستای درختک از توابع بخش زنده‌رود شهرستان فریدناز جمله روستاهای زیبای این منطقه بشمار می رود که محصور شده در میان دو کوه زیبای یتیم کوه و درازک( دنباله کوه) که طبیعت سرسبز میان این دو دیوار استوار، زیبای های آن  را دو چندان می کند. این روستا  با […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، روستای درختک از توابع بخش زنده‌رود شهرستان فریدناز جمله روستاهای زیبای این منطقه بشمار می رود که محصور شده در میان دو کوه زیبای یتیم کوه و درازک( دنباله کوه) که طبیعت سرسبز میان این دو دیوار استوار، زیبای های آن  را دو چندان می کند.

این روستا  با فاصله تقریبی  ۱۰ کیلومتر در شرق داران قرار دارد و چشمه ی معروف آن مقصد بسیاری از گردشگران در فصل بهار و تابستان است.

درختک  از غرب به روستاهای قودجانک و دهق، از جنوب به چیگان و از شرق به سفتجان و از شمال به نهرخلج  متصل می شود که جمعیت متشکل از قوم های پارس، ترک و لر در کنار هم، زندگی مسالمت آمیز اقوام در دل شهرستان هفت هزار ساله را به نمایش می گذارد.

ارامنه نیز در این روستای خوش آب و هوا سکونت داشتند که امروزه به دلیل مهاجرت این قوم دیگر فردی از آن ها ساکن نیست.

سردار شهید مدال افتخار برای روستا

مردمان این ده با صفا به مهمان نوازی و سخت کوشی شهره هستند، مردمانی که برای دفاع از سرزمین شان، ایران آباد در کنار رزمندگان این مرز و بوم پایداری و ایستادگی کردند.

یکی از شیرمردان مدافع ایران ما، سردار شهید منوچهر عباسی است  که در دل این روستای کوچک آرامیده، وی در سال ۱۳۴۰ در روستای درختک چشم به جهان گشوده است و پس از گذراندن دوران طفولیت و نوجوانی به جبهه های حق علیه باطل می شتابد و در عملیات فتح المبین سال ۱۳۶۱ در سن ۲۱ سالگی به شهادت می رسد.

سرآب شفا بخش

دست سخاوت طبیعت در این روستا موجب غلیان چشمه هایی از دل زمین شده که آب آن برای افراد بازمانده از درمان داروهای شیمیایی مرهم و تسکین و شفا است.

یکی از خوش گواراترین چشمه های این منطقه، چشمه سرآب است که در بالادست روستای درختک بر سینه رشته کوه باصلابت «درازک » قرار گرفته و در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز با آب و هوایی دلپذیر واقع شده است.

چشمه سراب روستای درختک بیش از ۳۰ هکتار از اراضی پایین دست را آبیاری می کند که با کم شدن بارش های این سال های اخیر چهره ای رنجور به خود گرفته است.

با تمام این خشک سالی ها، سرآب آب خنک و گوارای خود را از مسافران و اهالی روستایش دریغ نکرده است.

صلابت، پایمردی، تلاش، اقتدار و ایستادگی میراثی است که طبیعت کوهستانی به مردمانش به یادگار گذاشته  و با تمام سختی ها اما هنوز امید را می توان در وجود مردم این دیار دید، آنان با سخت کوشی و با صلابت از طریق باغداری و دامداری روزگار می گذرانند.

کار در اینجا مرد و زن نمی شناسد، همه دوشادوش هم برای آبادانی روستا و کسب رزق حلال می کوشند.

 زن و مرد، پیر و جوان هر کدام به فراخور توان و هنری که دارد در اقتصاد روستا سهیم اند، جوانان با انگیزه به پشتوانه تجربه پیشکوستان روستا برای توسعه روستا و چرخیدن اقتصاد در تلاش اند..

از میراث این روستا می توان به تپه های تاریخی و دست کنده های که وجود دارد اشاره کرد و قبرستان ارامنه از دیگر آثار این سرزمین است که نشان دهنده ی قدمت آن می باشد، هر چند روستا به دلایل مختلف چندین بار جابجا شده اما هنوز دامنه کوه درازک مامن گاهی برای مردم این دیار است.

درازک تاریخی به درازای تمدن هفت هزار ساله

 درازک کوهی آزاد و با صلابت که گردنه ها و بسیاری از قلل آن به آدمی لبخند زده و آن را به سوی خویش می خواند.

دنباله کوه درختک عضو خانواده ی زاگرس است و تنگه حاجی خان در دل این کوه هرساله کوهنوردان و گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند، داروهای گیاهی از جمله ریواس، موسیر، چای کوهی و چشمه های فصلی در دل آن از جذابیت های دیگر بشمار می رود.

روستای بکر و تاریخی درختک در قلب فریدن می تواند سرمایه ی برای به اوج رسیدن اقتصاد گردشگری منطقه باشد اما کم توجهی به این سرمایه بالقوه در سال های اخیر و نابودی پوشش گیاهی آن توسط چرای بی رویه و از بین رفتن آثار تاریخی توسط سوداگران گنج، دل عاشقان تاریخ و تمدن ایران زمین را به درد می آورد.

مطالب مشابه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، صبح امروز کارگاه آموزشی با موضوع متوازن سازی کار و زندگی بانوان شاغل با حضور تعداد زیادی از بانوان شاغل در سالن اجتماعات فرمانداری فریدن برگزار گردید. گفتنی است ؛ برگزاری کارگاه آموزشی خانواده در راستای ارتقاء سلامت روان و افزایش آگاهی بانوان شاغل در رابطه با کسب مهارت‌های […]

۴ بهمن ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی فرمانداری در جلسه ستاد جمعیت شهرستان اظهار کرد: یکی ازمعضلات شهرستان نرخ رشد منفی بالای دو و نیم جمعیت می باشد که علیرغم اینکه در فریدن مشکل زاد و ولد و فرزندآوری  نداریم  اما به دلیل نرخ بالای مهاجرت ما با این معضل روبرو […]

۳ بهمن ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی فرمانداری در جلسه کارگروه اجتماعی ،سلامت و خانواده با اشاره به گزارش اداره بهزیستی از تشکیل کمیته طلاق اظهار داشت: در خصوص طلاق در جلسات متعدد بحث و تبادل نظر بسیار گردیده و برای پیشگیری از این آسیب نیازمند بسیج تمامی دستگاه‌های متولی می باشیم. […]

۳ بهمن ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، عزیزاله عباسی فرماندار به همراه جمعی از مسئولان شهرستان صبح امروز، جمعه از حوزه های برگزاری نوبت اول کنکور سراسری رشته های ریاضی و فیزیک و علوم انسانی ۱۴۰۲ در هنرستان آیت الله خامنه ای، آیت الله کاشانی و مدرسه پروین اعتصامی بازدید کرد. لازم به ذکر است ۶۷۸ […]

۳۰ دی ۱۴۰۱
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.