دولت و ملت، همدلی و هم زبانی استانداری اصفهان
صفحه اصلی
1397/06/26 استاندار اصفهان خبر داد:  با اجرای 52کیلومتر لوله گذاری، جریان آب در رودخانه زاینده رود برقرار خواهد شد
استاندار اصفهان خبر داد: با اجرای 52کیلومتر لوله گذاری، جریان آب در رودخانه زاینده رود برقرار خواهد شد
دکتر محسن مهرعلیزاده در جلسه مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: با برنامه ریزی و طراحی های صورت گرفته، با اجرای 52 کیلومتر لوله گذاری، جریان آب در رودخانه زاینده رود برقرار خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر محسن مهرعلیزاده در جلسه ی مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به تدوین طرحی جامع برای آب استان اصفهان اشاره کرد و اظهارداشت: نحوه ی انتقال آب از حوضه های مختلف و میزان این آب برای اینکه بتوانیم در 30 سال آینده حداقل یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آب در حوضه ی آبریز زاینده رود داشته باشیم از مواردی است که در این طرح دیده شده است.
استاندار اصفهان با اشاره به میزان آب موجود در سد زاینده رود؛ افزود: به نظر می رسد که در سال آبی پیش رو علیرغم میزان بارش های پیش بینی شده حداکثر تا 700 میلیون متر مکعب آب در حوضه آبریز خواهیم داشت که باید برای سهمیه بندی و مصرف این میزان آب در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، شرب و باغداری برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.
وی با اشاره به تدوین طرحی برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، اظهارداشت: در استان مجاور کنترل های لازم از سوی وزارت نیرو صورت گرفته است و در استان اصفهان نیز سهمیه ها با توجه به سهم هر شهرستان مشخص شده است.
مهرعلیزاده با بیان اینکه در مسیر رودخانه سهم آبه هایی وجود دارد که در طرح جدید به جای جاری کردن آب در رودخانه؛ به وسیله ی لوله گذاری میزان آب هر سهم انتقال می یابد، افزود: از ابتدای حوضه آبریز تا انتهای حوضه ی آبریز و تالاب گاوخونی 52 کیلومتر لوله گذاری پیش بینی شده است و نسبت به سهم هر شهرستان در مسیر رودخانه در سال هایی که محدودیت های آبی وجود دارد آب از طریق این لوله ها انتقال می یابد و همه شهرستان ها در هر سال به نسبت سهمی که از آب دارند به شکل حق آبه و سهم آبه از این مسیر برداشت خواهند کرد.
محسن مهرعلیزاده اضافه کرد: در شهر اصفهان نیز لوله گذاری را در داخل رودخانه خواهیم داشت و با ساماندهی رودخانه برای جلوگیری از جذب زیاد آب، شاهد جاری شدن آب در بستر زاینده رود خواهیم بود.
استاندار اصفهان افزود: شرایطی فراهم خواهد شد که این حداقل آبی که در مسیر زاینده رود قرار می گیرد در سد ابشار جمع آوری گردد و در زمان نیاز، با گردش آب بتوانیم جریان آب را در زاینده رود برقرار نماییم.
مهرعلیزاده افزود: این سیستم برای حفظ روحیه و نشاط مردم؛ گردشگری و حفظ آثار تاریخی در شهرستان های مسیر رودخانه نیز اجرا خواهد شد.
محسن مهرعلیزاده با بیان اینکه اعتبار این طرح از سوی استانداری تامین می شود، اظهارداشت: طرح پیش بینی شده بالغ بر 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و در مدت حدود یکسال اجرایی خواهد شد و شامل بخش های مختلف از قبیل 40 کیلومتر لوله گذاری خارج از شهر اصفهان، لوله گذاری های مربوط به شهر اصفهان، افزایش کیفیت پساب های تصفیه شده و جمع آوری و سیرکوله کردن و هدایت آب به کشاورزان شرق اصفهان و باتلاق گاوخونی می باشد که حداکثر از ابتدای مهرماه عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
تعداد بازدید: 274
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal