فرمانداری فریدن
خانه
1396/10/20 حضور فرماندار در جمع کارآموزان دوره مقدماتی گوهر تراشی در شهر دامنه
حضور فرماندار در جمع کارآموزان دوره مقدماتی گوهر تراشی در شهر دامنه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فریدن  کمال رضایت فرماندار با همراهی بخشدار مرکزی از دوره آموزشی مقدماتی گوهر تراشی در شهر دامنه بازدید نمودند.

مقام فرماندار در این بازدید ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع کارآموزان گوهر تراش دامنه ای گفت استقبال و اشتیاق شما به این هنر و حرفه قابل تحسین بوده و این حرفه می تواند بعنوان یک شغل و درآمد برای شما رقم بخورد.

فرماندار در ادامه افزود دوره های پیشرفته و تکمیلی این حرفه در اصفهان در حال برگزاری بوده و ان شاالله اگر کلاسهای شهر دامنه نیز با استقبال بیشتری روبرو گردد می توان زمینه برگزاری دوره های پیشرفته و تکمیلی را نیز فراهم نمود.

در ادامه نیز مهندس محسنی مربی این دوره گزارشی از روند تعداد کارآموزان ، نحوة آموزش ،میزان استقبال و ... ارائه نمود.

گفتنی است تعداد 27 نفر کارآموز از رده سنی 12 سال تا 60 سال در روزهای زوج در محل کانون فرهنگی هنری مساجد امیرالمومنین شهر دامنه در سطح مقدماتی گوهر تراشی  در حال آموزش می باشند.

لازم به ذکر است :  گوهر تراشی واژه ای می باشد که برای تراش و پرداخت (پولیش) سنگ ارائه شده است. این هنر گذشته ای درخشان دارد و قدمت آن به دوران انسان اولیه بازمی گردد؛ یعنی زمانی که برای ایجاد ابزار و سلاح از سنگ، هنر گوهر تراشی بکار برده می شد. با وجود آنکه گوهر تراشی در آن زمان عامل مهمی در کمک به انسان های اولیه برای شکار و زندگی بود، شواهد تاریخی نشان می دهد که سنگ ها برای ایجاد زیورآلات شخصی نیز مورد استفاده قرار می گرفتند. بدون در نظر گرفتن علت تراش و کنده کاری(کاروینگ) سنگ ، این کار به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره و فرهنگ تلقی می شد و همچنان نیز به همین صورت باقی مانده است.

گوهرشناسی و سنگ‌تراشی از گذشته در ایران مورد توجه بوده است و علاقمندان مخصوص به‌خود را داشته و دارد. و به سبب داشتن منابع طبیعی غنی دراین بخش، ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه دارد و بعنوان سومین رشته پولساز دنیا  باید روی این هنر سرمایه گذاری زیادی شود  و می تواند یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی باشد.

 
  
  
 

 

تعداد بازدید: 111
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal