فرمانداری فریدن
خانه
1395/10/15 ظرفیت ها و جاذبه های روستاهای فریدن به نمایش گذاشته شد+تصاویر
ظرفیت ها و جاذبه های روستاهای فریدن به نمایش گذاشته شد+تصاویر

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن به نقل از ایمنا - دومین نمایشگاه توانمندی روستاییان با شعار «روستا کانون تولید و ارزش آفرینی در عرصه اقتصاد مقاومتی» با هدف آشنایی بازدیدکنندگان از وجود استعدادها، قابلیت ها و پتانسیل های موجود در مناطق روستایی از امروز در محل نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد.

مشارکت کنندگان در این نمایشگاه در سه بخش استانداری های سراسر کشور، ارگان های دولتی مرتبط و تشکل های مردم نهاد،  مشارکت کننده عام حضور دارند.

 

در بخش استانداری ها ادارات کل مدیریت روستایی استانداری های کشور بعنوان متولیان امر در استان ها مدیریت هماهنگی و حضور روستاهای نمونه کشوری، روستاهای توسعه یافته و روبه رشد استان ها را در نمایشگاه به عهده خواهند داشت.

 

وزارتخانه ها، سازمان ها و دستگاه های مرتبط با امور روستایی و تشکل های مردم نهاد به جهت ارائه عملکرد و یا تسریع در خدمت رسانی به روستائیان در بخش ارگان های دولتی و تشکل های مردم نهاد دستاورد های خود را به معرض نمایش گذاشته اند.

 

 
در بخش مشارکت کننده عام نیز با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به جهت آشنایی هرچه بیشتر بازدیدکنندگان با شیوه زندگی روستائیان در اقلیم های متفاوت جمهوری اسلامی ایران مشارکت کنندگانی با جهت تهیه و توزیع غذای محلی، صنایع دستی روستایی و عرضه دیگر تولیدات روستایی حضور دارند.

 

از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه آگاهی بازدیدکنندگان از وجود استعدادها، قابلیت ها و پتانسیل های موجود در مناطق روستایی و ظرفیت این مناطق در تولید محصولات متنوع به ویژه در زمینه صنایع کوچک، صنایع روستایی و صنایع دستی، معرفی جاذبه های فرهنگی از قبیل آداب و رسوم، بازی های بومی، پوشش های محلی، غذاها، جاذبه های طبیعی و گردشگری، معرفی مشاهیر و استعدادهای جوان و کارآفرینان است.

 

اهداف این همایش در عرصه روستایی، ایجاد ارتباط دو سویه شهرنشینان با روستائیان، برقراری ارتباط تجاری بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با ایجاد تقاضاهای جدید و شناسایی بازارهای مصرف برای خرید محصولات و تولیدات روستاییان، تقویت روحیه خودباوری و توانمندی در جامعه روستایی است.

 

در این بین با رونق تولید، ضمن افزایش درآمد برای روستائیان به تدریج با توسعه ارتباط بین گروه های همکار، خوشه ها و زنجیره های تولید در مناطق روستایی شکل گرفته که موجب افزایش اشتغال و کاهش هزینه های مصرف کنندگان خواهد گردید.
جامعه هدف در این نمایشگاه آحاد مردم به ویژه جامعه شهری، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، سرمایه گذران، اصناف و تجار می باشد.
 

شاخصه های روستایی مورد توجه در این طرح؛ روستا محور تولید و اشتغال، روستا- مرکز کشاورزی، باغداری و دامپروری، روستا- مظهر سادگی، بی آلایشی و زیبایی طبیعی، روستا- منزلگاه دیانت، اعتقادات و باورهای قلبی، روستا- الگوی همدلی و همزبانی، روستا- زندگی سالم و هوای پاک، روستا- شادابی، نشاط، پویایی و سر زندگی و روستا- خودباوری و اعتماد به نفس است.

 

شهرستان فریدن نیز با عنوان "فریدن از هوای پاک تا سخاوت خاک" در غرفه های 12 و 13 نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایری در تهران حضور دارد که  کاملا با بافت روستایی حضور پیدا کرده است. مهم ترین شاخصه مرتبط با فریدن برای حضور در این نمایشگاه وجود 28 روستا در منطقه و ظرفیت های عظیم آن ها در حوزه های مختلف است.

 

شهرستان فریدن در این عرصه با همکاری فرمانداری، بخشدار بخش مرکزی، دهیاران و تعدادی از ادارات دولتی با تقسیم بندی مزیت های نسبی روستاهای باصفایش با رویکرد جدیدی ظاهر شده است.

 

این دیار پرریشه برای معرفی ظرفیت کشاورزی شعار "فریدن سرزمین خاک های پر سخاوت"، صنایع دستی "فریدن دیار زنان و مردان چیره دست"، نخبگان "فریدن سرزمین اندیشه های ناب، روستاهای برتر" فریدن دیار روستا نشینان فرهیخته"، لبنیات "فریدن سرزمین طعم های دلپذیر"، گیاهان دارویی "فریدن سرزمین گیاهان دارویی"، فرصت های سرمایه گذاری "فریدن سرزمین فرصت های طلایی"، میراث فرهنگی "فریدن پایتخت شهرهای زیر زمینی ایران،" تاریخی" فریدن زادگاه دلاور مرد شاهنامه"، گردشگری"فریدن از دالانکوه پر صلابت تا بیشه های با طراوت" و "فریدن میزبان نغمه های شادانه مسافران"  را انتخاب نموده است.
 

لازم به ذکر است ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در نخستین ساعات آغاز به کار این نمایشگاه از غرفه های آن بازدید به عمل آورده است.

 

همچنین نام غرفه شهرستان فریدن در این نمایشگاه با الهام از یکی از گزارش های گردشگری منتشر شده در خبرگزاری ایمنا با عنوان "فریدن از هوای پاک تا سخاوت خاک" انتخاب شده است.

 

دومین نمایشگاه توانمندی روستائیان کشور تا 18 دی ماه پذیرای علاقه مندان و بازدید کنندگان است.

تعداد بازدید: 78
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal