فرمانداری فریدن
خانه
1396/09/19 جلسه کارگاه تخصصی خود مراقبتی بخش مرکزی
جلسه کارگاه تخصصی خود مراقبتی بخش مرکزی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فریدن کارگاه تخصصی خود مراقبتی  بخش مرکزی به ریاست نظام الاسلامی بخشدار بخش مرکزی و با حضور کارشناسان بهداشت  و درمان شهرستان  ودهیاران روستاهای تابعه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز و رسمیت یافت.


در ابتدا نظام الاسلامی بخشدار بخش مرکزی ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه و تقدیر و تشکر از حضور کارشناسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان به بحث بهداشت در روستاها اشاره و بیان داشت مهمترین اولویت در روستاها بهداشت می باشد چه در زمینه جسمی و چه در زمینه روان . پس داشتن روستایی سالم نقطه مثبتی است برای داشتن افراد سالم .اولین قدمی که در این خصوص برداشته شده جمع آوری زباله های خانگی و دفن صحیح آنهامی باشد که در همین راستا پیگیر خرید یکدستگاه خودروی حمل زباله مکانیزه نیز می باشیم. افراد در مرحله اول باید از خود و بعد از افراد خانواده و بعد جامعه شروع کنند. وقتی فردی به سلامت روحی و جسمی خود اهمیت دهد و بعد این امر مهم را به خانواده منعکس نماید   کم کم بقیه افراد هم این مهم را در نظر می گیرندو نتیجه آن داشتن روستایی سالم است . اقدامات بسیار خوبی در زمینه بهداشت و درمان صورت گرفته که قابل تقدیر می باشد.بسیاری از بیماریهایی که الان شیوع پیدا کرده قابل درمان و پیشگیری می باشد ولی شاید آشنایی چندانی در این زمینه وجود نداشته باشد . در همین راستا از کارشناسان محترم شبکه بهداشت و درمان شهرستان دعوت شده تا آموزش های لازم را در خصوص خودمراقبتی اجتماعی ارائه نمایند.


در ادامه خانم عباسپور ضمن عرض سلام و تشکر از بخشدار محترم بخش مرکزی به بحث خود مراقبتی اشاره و بیان داشتند برنامه های خود مراقبتی از سال گذشته ابلاغ و اجرایی شد که یکی از زیرگروههای خود مراقبتی ، خود مراقبتی اجتماعی می باشد که با همکاری دهیاران و شوراها چه در شهر و روستا و بهورزان در خانه های بهداشت جلساتی برگزار شده که برای حل مشکلات سلامت بوده ، برنامه ریزی برای مواردی که خاص منطقه بوده چه توسط تیم شورا و چه تیم بهداشتی که جای تشکر دارد (گزارشی که به بهداشت و درمان شهرستان در خصوص فعالیت های شما عزیزان ارائه شده است).ولی انتظار داریم شما بزرگواران برنامه هایی در خصوص خود مراقبتی اجرا و گزارش آن را به بهداشت و درمان شهرستان ارائه نمائید. بحث دیگر ما نیاز سنجی سلامت جامعه می باشد که بهداشت و درمان با توجه به اینکه متولی سلامت می باشد و برنامه های آموزشی در این زمینه اجرا می نماید برنامه های غیر آموزشی هم دارد که همراهی و همکاری دهیاران و شوراها و همچنین معتمدین را     می طلبد. امکان دارد شما جزو گروه مسئولین و معتمدین قرار بگیرید که فرمهای نظر سنجی در اختیار شما قرار می گیرد که شما از دید خودتان موضوعات و مشکلات بهداشتی را جمعبندی نمائید. اما این موضوعات را بر چه اساسی عنوان می کنید بر اساس میزان فراوانی مراجعاتی که داشتید یا خودتان حضور داشتید ومشاهده نمودید که بیشتر مردم چه مشکلاتی را عنوان کردند لذا ما در این زمینه مساعدت و همکاری شما را خواستاریم.


در ادامه خانم خلیلی مسئول برنامه های غیر واگیر  شبکه بهداشت و درمان شهرستان ضمن پخش ونمایش پاورپوینت در خصوص بیماریهای واگیر و غیر واگیر در قالب اسلاید مطالب بسیار مهم و آموزنده ای را بیان نمود .


وی  بیان داشت در کنترل بیماریهای غیر واگیر می توانیم کارهای بسیارزیادی انجام دهیم از جمله آموزش که شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمادگی برگزاری دوره های آموزشی متعددی را دارد . بهداشت و درمان با برنامه ریزیهای خیلی خوبی که انجام داده مثل بالا بردن سطح آمادگی مردم ، ایجاد خانه های بهداشت در روستاها ، واکسیناسیون و آموزش ، توانسته بیماریهای واگیردار را کنترل نماید این برنامه ها بسیار مطلوب بوده  ولی امروز مهمترین بحث بیماریهای غیرواگیر است که عوامل بسیار زیادی دست به دست هم دادند در بیماریهای غیر واگیر در واقع بیماریهای غیر واگیر نشان دهنده پیشرفت اقتصادی اجتماعی یک جامعه است مانند صنایع غذایی :تولید غذاهای آماده که دارای مواد نگهدارنده می باشند ، نمک و سرخ کردنی ها و...، مدرن شدن و شهرنشینی که همه این عوامل نشان دهنده پیشرفت اقتصادی و اجتماعی است که ما می توانیم با برنامه ریزی و آگاهی دادن لازم به مردم این بیماریها را هم کنترل نمائیم .


در ادامه دهیاران سوالات خود را مطرح و کارشناسان پاسخ های لازم را دادند. همچنین مقرر شد به صورت متوالی دوره های آموزشی با هماهنگی بهداشت و درمان شهرستان برای دهیاران و روستائیان عزیز بویژه در روستاها برگزار گردد.

تعداد بازدید: 81
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal