چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲
۱۲:۰۹:۰۵
فرمانداری شهرستان فریدن

بازدید فرماندار از دو میراث تاریخی شهر دامنه/عکس

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فریدن، “عزیزاله عباسی” فرماندار شهرستان و امام جمعه شهر دامنه،  به همراه جمعی از مسئولان فریدن از آثار تاریخی و گردشگری شهر دامنه بازدید و در جهت حفظ و مرمت آثار دستورات لازم را صادر کرد. شایان ذکر است در این بازدید فرماندار از دو میراث تاریخی شهر زیر […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فریدن، “عزیزاله عباسی” فرماندار شهرستان و امام جمعه شهر دامنه،  به همراه جمعی از مسئولان فریدن از آثار تاریخی و گردشگری شهر دامنه بازدید و در جهت حفظ و مرمت آثار دستورات لازم را صادر کرد.

شایان ذکر است در این بازدید فرماندار از دو میراث تاریخی شهر زیر زمینی و حمام قاجاریه این شهر دیدن کرد.

حمام دامنه مربوط به دوره قاجار است، این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۴۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، این حمام تاریخی با ۲۵۰ متر مربع زیربنا شامل ورودی، هشتی، رختکن، حمام آب گرم و سرد و خزینه است که در ساخت آن از آجرهای نظامی، سنگ و ساروج استفاده شده و تمام فضای آن به صورت طاق و چشمه و گنبدی بنا شده است.

شهر زیر زمینی دامنه هسته اولیه آن مربوط به دوره هخامنشیان است که بخش های مختلف همچون محل نگهداری احشام و زندگی انسان های گذشته در آن وجود دارد.

ورودی این دست کند کهن به طول ۳۰متر با دیوارهای سنگی منظم و شیبی ملایم طراحی شده که در انتهای ورودی اصلی چاه آب و حوضچه ای برای شرب دام وجود دارد و در قسمت های بعدی علاوه بر اصطبل، اتاق هایی برای زندگی انسان وجود دارد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شهر زیرزمینی، خنک بودن آن در روزهای گرم تابستان و گرم ماندن آن در روزهای سرد زمستان بدون استفاده از هیچگونه وسایل گرمایشی و سرمایشی است.

مطالب مشابه

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی کارگروه اجرایی حوزه انتخابیه فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت، همایش توجیهی و هم اندیشی عوامل اجرایی انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با هدف ارتقای توانمندی نیرو‌ها و آگاهی به قوانین در شهرستان فریدن برگزار شد.

۹ اسفند ۱۴۰۲

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی کارگروه اجرایی حوزه انتخابیه فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت، همایش توجیهی و هم اندیشی عوامل اجرایی انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با هدف ارتقای توانمندی نیرو‌ها و آگاهی به قوانین در شهرستان فریدن برگزار شد. فرماندار شهرستان فریدن گفت: عوامل اجرایی انتخابات باید با رعایت قوانین، […]

۹ اسفند ۱۴۰۲

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی کارگروه اجرایی حوزه انتخابیه فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت، در روزهای اخیر طی جلسات متوالی نشست توجیهی و آموزشی کاربران رایانه شعب اخذ رای فریدن در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

۹ اسفند ۱۴۰۲

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی حوزه انتخابیه فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت،  جلسه توجیهی و آموزشی اعضای هیأت بازرسی انتخابات فریدن با حضور فرماندار رئیس حوزه انتخابیه چهار شهرستان در کانون ولایت شهر داران برگزار شد.

۹ اسفند ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پنج =