مشکل پساب تصفیه‌خانه شهر داران پس از یک دهه حل شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن به نقل از  فارس، حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار شناخته می‌شود و امروزه اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست. تراژدی غم‌انگیز ورود پساب تصفیه خانه شهر داران به زمین‌های کشاورزی که در آن کشت مثمر […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن به نقل از  فارس، حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار شناخته می‌شود و امروزه اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست.

تراژدی غم‌انگیز ورود پساب تصفیه خانه شهر داران به زمین‌های کشاورزی که در آن کشت مثمر انجام می گیرد، در سال‌های اخیر به یکی از معظلات ویژه شهرستان بدل شده بود تا جایی که شرایط برای کشت محصولات مثمر در خاک زر خیز پایین دست این تصفیه خانه مهیا نبود.

فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان داران با ظرفیت ۱۷۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید و توسعه آن از سال ۱۳۹۴ در دستور کار قرار گرفت و این سال ها پساپ این تصفیه خانه بدون مدیریت در زمین های کشاورزی که محصولات مثمر کشت می شود، رها شده است.

با تمام هشدارهای بهداشتی و قضایی برای مهار این پساب کار به سرانجام خوبی نرسید و با وجود مطرح شدن این مشکل در جلسات مختلف اداری، اقدام عملی قابل قبولی برای رفع این مشکل صورت نگرفته بود.

در گفت‌وگو با تعدادی از کشاورزانی که مشغول زراعت بر روی زمین های اطراف تصفیه خانه هستند، مشخص شد عده‌ای از آنان که در جهت استفاده از پساب بهداشتی و تصفیه شده اقدام به لوله‌کشی و ایجاد تجهیزات پمپاژ کرده‌اند، از متحمل شدن این ضررها گله دارند؛ همچنین برخی از آن‌ها از آسیب وارد شده به محصولات کشت شده خویش به دلیل جاری بودن این پساب در زمین‌های زراعی سخن می‌گویند.

برخی از کارشناسان نیز اصرار کشاورزان برای استفاده از این پساب جهت آبیاری را درست نمی‌دانند و معتقدند از این پساب فقط باید برای فضاهای سبز و غیرمثمر استفاده شود.

عزیزالله عباسی، فرماندار فریدن، اسفند ماه ۱۴۰۰ در جلسه کارگروه سلامت وخانواده اظهار داشت: پساب تصفیه خانه باید بین کشاورزان، شهرداری‌ها تقسیم شود، اما درحوزه کشاورزی فقط باید برای کشت‌های غیر مثمر ازآن استفاده کرد.

وی در این جلسه افزود: استفاده از پساب برای کشت غیر مثمربه کشاورزان پیشنهاد شده تا سطحی معادل ۴۵۰ هکتار را به یک بیشه زار تبدیل کنند.

موضوع پساب شهر داران باعث شد تا خبرنگار فارس این موضوع را در نشست‌های خبری فرمانداری به صورت ویژه پیگیر باشد و در آخرین نشست خبری مسؤولان فریدنی نیز این موضوع پیگیری گردید.

فرماندار فریدن در نشست خبری هفته دولت در پاسخ به سوال فارس در خصوص مشکل پساب تصفیه خانه شهر داران عنوان کرد: این مشکل باعث شد تا جلسه ی فوق العاده در استان با حضور زینلیان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستان فریدن برگزار شود.

عزیزاله عباسی ادامه داد: معاون استاندار با هماهنگی با ارگان‌های مربوطه تعیین و تکلیف پساب شهر داران را در اختیار فرماندار شهرستان قرار داد و گامی بزرگ در رفع این معظل برداشته شد.

وی عنوان کرد: طبق پیگیری‌های انجام شده مقرر شد این پساب در اختیار شهرداری‌ها و کشاورزان قرار بگیرد و قراردادی میان آب منطقه ی و شهرداری و کشاورزان منعقد شود.

فرماندار فریدن تاکید کرد: مراحل نهایی واگذاری پساب به شهرداری و کشاورزان در حال انجام است و ان شاءالله این مشکل به صورت ویژه حل خواهد شد.

عباسی بیان کرد: زمین‌های کشاورزی که در جوار این تصفیه خانه که معادل ۴۵۰ هکتار است، به دلیل بی آبی رها شدند با واگذاری پساب به کشاورزان این مزرعه به یک بیشه بزرگ درختان غیرمثمر بدل خواهد شد ئ علاوه بر اینکه رونق صنایع چوبی در آینده را شاهد خواهیم بود، می‌توانیم یک منطقه زیبای گردشگری نیز ایجاد کنیم.

وی اظهار کرد: بخشی از این آب در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و بعد از تقریبا یک دهه این مشکل حل خواهد شد و ضرر ناشی از این پساب رها شده به یک منفعت پایدار تغییر خواهد کرد.

مطالب مشابه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، عزیزاله عباسی طی پیامی فرا رسیدن ماه رمضان، بهار قرآن را به تمام مسلمانان جهان و خاصه مردم فریدن تبریک گفت. “شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَینَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ” آمد رمضان و مقدمش بوسیدم بر رهگذرش طبق طبق گل چیدم من با چه زبان شکر […]

۴ فروردین ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، مسعود شفیعی بخشدار بخش مرکزی طی پیامی حلول ماه مبارک رمضان تبریک گفت.   متن پیام به شرح ذیل است: بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ “شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَینَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ” رمضان، ماه نیایش‌، ماه بهار قرآن، ماه لیله‏القدر، ماه میهمانی خدا و پاکی […]

۴ فروردین ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، عباس نصیری بخشدار زنده رود طی پیامی حلول ماه مبارک رمضان تبریک گفت.   متن پیام به شرح ذیل است: بسم الله الرحمن الرحیم شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى وَ الْفُرْقانِ خداوند منان را شاکریم که توفیق بندگی و عبادت در ماه […]

۴ فروردین ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، فرماندار شهرستان باهمراهی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی، بخشدار بخش مرکزی، دبیر ستاد سفر و جمعی از مسئولان در ایام تعطیلات نوروزی از پلیس راه شهر دامنه، ستاد اسکان، پایگاه هلال احمر شهر دامنه، امامزادگان شهر دامنه و استراحتگاه های بین راهی شهرستان بازدید کردند. در حاشیه این […]

۲ فروردین ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =