سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲
۲۲:۱۵:۴۱
فرمانداری شهرستان فریدن

مشکل پساب تصفیه‌خانه شهر داران پس از یک دهه حل شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن به نقل از  فارس، حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار شناخته می‌شود و امروزه اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست. تراژدی غم‌انگیز ورود پساب تصفیه خانه شهر داران به زمین‌های کشاورزی که در آن کشت مثمر […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن به نقل از  فارس، حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار شناخته می‌شود و امروزه اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست.

تراژدی غم‌انگیز ورود پساب تصفیه خانه شهر داران به زمین‌های کشاورزی که در آن کشت مثمر انجام می گیرد، در سال‌های اخیر به یکی از معظلات ویژه شهرستان بدل شده بود تا جایی که شرایط برای کشت محصولات مثمر در خاک زر خیز پایین دست این تصفیه خانه مهیا نبود.

فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان داران با ظرفیت ۱۷۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید و توسعه آن از سال ۱۳۹۴ در دستور کار قرار گرفت و این سال ها پساپ این تصفیه خانه بدون مدیریت در زمین های کشاورزی که محصولات مثمر کشت می شود، رها شده است.

با تمام هشدارهای بهداشتی و قضایی برای مهار این پساب کار به سرانجام خوبی نرسید و با وجود مطرح شدن این مشکل در جلسات مختلف اداری، اقدام عملی قابل قبولی برای رفع این مشکل صورت نگرفته بود.

در گفت‌وگو با تعدادی از کشاورزانی که مشغول زراعت بر روی زمین های اطراف تصفیه خانه هستند، مشخص شد عده‌ای از آنان که در جهت استفاده از پساب بهداشتی و تصفیه شده اقدام به لوله‌کشی و ایجاد تجهیزات پمپاژ کرده‌اند، از متحمل شدن این ضررها گله دارند؛ همچنین برخی از آن‌ها از آسیب وارد شده به محصولات کشت شده خویش به دلیل جاری بودن این پساب در زمین‌های زراعی سخن می‌گویند.

برخی از کارشناسان نیز اصرار کشاورزان برای استفاده از این پساب جهت آبیاری را درست نمی‌دانند و معتقدند از این پساب فقط باید برای فضاهای سبز و غیرمثمر استفاده شود.

عزیزالله عباسی، فرماندار فریدن، اسفند ماه ۱۴۰۰ در جلسه کارگروه سلامت وخانواده اظهار داشت: پساب تصفیه خانه باید بین کشاورزان، شهرداری‌ها تقسیم شود، اما درحوزه کشاورزی فقط باید برای کشت‌های غیر مثمر ازآن استفاده کرد.

وی در این جلسه افزود: استفاده از پساب برای کشت غیر مثمربه کشاورزان پیشنهاد شده تا سطحی معادل ۴۵۰ هکتار را به یک بیشه زار تبدیل کنند.

موضوع پساب شهر داران باعث شد تا خبرنگار فارس این موضوع را در نشست‌های خبری فرمانداری به صورت ویژه پیگیر باشد و در آخرین نشست خبری مسؤولان فریدنی نیز این موضوع پیگیری گردید.

فرماندار فریدن در نشست خبری هفته دولت در پاسخ به سوال فارس در خصوص مشکل پساب تصفیه خانه شهر داران عنوان کرد: این مشکل باعث شد تا جلسه ی فوق العاده در استان با حضور زینلیان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستان فریدن برگزار شود.

عزیزاله عباسی ادامه داد: معاون استاندار با هماهنگی با ارگان‌های مربوطه تعیین و تکلیف پساب شهر داران را در اختیار فرماندار شهرستان قرار داد و گامی بزرگ در رفع این معظل برداشته شد.

وی عنوان کرد: طبق پیگیری‌های انجام شده مقرر شد این پساب در اختیار شهرداری‌ها و کشاورزان قرار بگیرد و قراردادی میان آب منطقه ی و شهرداری و کشاورزان منعقد شود.

فرماندار فریدن تاکید کرد: مراحل نهایی واگذاری پساب به شهرداری و کشاورزان در حال انجام است و ان شاءالله این مشکل به صورت ویژه حل خواهد شد.

عباسی بیان کرد: زمین‌های کشاورزی که در جوار این تصفیه خانه که معادل ۴۵۰ هکتار است، به دلیل بی آبی رها شدند با واگذاری پساب به کشاورزان این مزرعه به یک بیشه بزرگ درختان غیرمثمر بدل خواهد شد ئ علاوه بر اینکه رونق صنایع چوبی در آینده را شاهد خواهیم بود، می‌توانیم یک منطقه زیبای گردشگری نیز ایجاد کنیم.

وی اظهار کرد: بخشی از این آب در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و بعد از تقریبا یک دهه این مشکل حل خواهد شد و ضرر ناشی از این پساب رها شده به یک منفعت پایدار تغییر خواهد کرد.

مطالب مشابه

به گزارش روابط عمومی بخشداری زنده رود- به مناسبت هفته بسیج، عباس نصیری بخشدار بخش زنده رود شهرستان فریدن با همراهی فرمانده حوزه مقاومت سید الشهدا(ع) با فرماندهان محترم پایگاهای مقاومت بسیج بخش زنده رود دیدار و گفتگو کرد.

۶ آذر ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، فرماندار و اعضاء شورای تامین بهمراه برخی از مدیران دستگاه های اجرایی به مناسبت هفته بسیج با فرمانده ناحیه مقاومت بسیج فریدن با حضور مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه و همچنین فرماندهان حوزه های حضرت معصومه(س) و حضرت زینب(س) دیدار کردند. فرماندار با بیان اینکه فرهنگ بسیجی در تمام دنیا […]

۶ آذر ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، فرماندار و اعضاء شورای تامین بهمراه برخی از مدیران دستگاه های اجرایی به مناسبت هفته بسیج با فرمانده ناحیه مقاومت بسیج فریدن با حضور مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه و همچنین فرماندهان حوزه های حضرت معصومه(س) و حضرت زینب(س) دیدار کردند.

۶ آذر ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فریدن، به مناسب هفته بسیج از فرماندهان پایگاه‌های بسیج ادارات به همت حوزه مقاومت بسیج اداری و کارگری شهید تندگویان شهرستان فریدن تجلیل شد. فرماندار در این مراسم با اشاره به موفقیت های بسیج در عرصه های مختلف، بیان کرد:  هر جا که تفکر بسیجی حاکم بوده ما پیشرفت‌های قابل […]

۵ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 14 =