مقدمه ای بر موقعیت جغرافیایی ،تاریخی، اقتصادی و اجتماعی شهرستان

شهرستان فریدن با وسعتی حدود ۲۳/۲۱۰۷کیلومتر مربع در غرب استان اصفهان واقع و از شمال به شهرستان خوانسار ، از جنوب به شهرستان فریدونشهر و از شرق  به شهرستان تیران و کرون و چادگان و از غرب به شهرستان بویین میاندشت محدود می شود. مرکز این شهرستان داران است و دارای آب و هوای کوهستانی […]

شهرستان فریدن با وسعتی حدود ۲۳/۲۱۰۷کیلومتر مربع در غرب استان اصفهان واقع و از شمال به شهرستان خوانسار ، از جنوب به شهرستان فریدونشهر و از شرق  به شهرستان تیران و کرون و چادگان و از غرب به شهرستان بویین میاندشت محدود می شود.

مرکز این شهرستان داران است و دارای آب و هوای کوهستانی با تابستان های معتدل و زمستانهای سرد وطولانی است ،می توان مهمترین رودخانه های جاری در شهرستان را رودخانه پلاسجان رودخانه فصلی انار بار نام برد و نیز مهمترین ارتفاعات آن رشته دکوه دالانکوه ،رشته کوه دره بید است.

شهرستان فریدن دارای آب هوای نیمه استپی با زمستانهای سرد و طولانی و تابستانهای معتدل می باشد میانگین بارش سالانه در این شهرستان ۳۳۰ میلی متر، متوسط دمای سالانه آن بین ۱۱ الی ۱۳ درجه سانتی گراد ، متوسط درجه حرارت حداکثر ۳۳+ و حداقل درجه حرارت مطلق ۲۲- درجه سانتیگراد می باشد.

نام فریدن را بر گرفته از نام فریدون پادشاه ایران باستان می دانند و می گویند کاوه آهنگر از این سر زمین برخاسته است اینک در روستای،  مشهد کاوه  ، نیز آرامگاهی  هست که به عقیده بعضی از مورخین کاوه و فرزندانش در آن به خاک سپرده شده اند ، این روستا اکنون در بخش چادگان واقع است.

فریدن یا پرتیکان در زمان  هخامنشیان یکی از ایالات مهم ایران بوده است و تنها جاده ای که آپادانا را به شوش پایتخت زمستانی هخامنشیان وصل می کرده است.

اسکندر به هنگام تعقیب داریوش به پاداتاک(پرتیکان) آمد وآنجا را تسخیر کرد و (اوگزانر) را که والی شوش بوده را به ولایت پرتیکان منصوب کرد ،آن زمان در این منطقه شهرهایی آباد وجود داشته  که به دست اسکندر در ایران دوازده شهر ساخته شده  و همه آنها را اسکندری نامید از جمله آنها(( اسکندری))واقع در فریدن (شامل دو بخش اسکندری برآفتاب و نسار اسکندری)است.

در زمان ساسانیان فریدن دارای شهرها و روستاهای زیادی بوده که شاپور آباد مهمترین این مناطق به شمار می آمده است و بنای آن رابه شاپور دوم ساسانی نسبت میدهند ، در زمان صفویان این منطقه عمران و آبادی بیشتری  یافت، در این زمان شاه عباس ارمنیان را از ترکمنستان کوچ داده و در برخی از مناطق ایران از جمله در فریدن ساکن نمود.

برچسب ها :
مطالب مشابه

ویژگی قومی فریدن ممتاز، بی نظیر و شاید کم نظیر است. اقوام ششگانه دیر زمانی است که در این ناحیه به آرامش زیسته اند. طوایف فارس زبان از کهن ترین ساکنان هستند و به دلیل ارتباط محدود با نقاط دیگر اکنون نیز از واژگان متروک پارسی استفاده می کنند. طایفه لر بزرگ نیز که در […]

۳ اسفند ۱۴۰۰
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :